Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
    Udostępnij na facebook.com

    Koszty postępowania egzekucyjnego a podatek VAT

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2016 r. III CZP 34/16

    W dniu 7 lipca 2016 roku Sąd Najwyższy wobec przedstawionego zagadnienia prawnego: „Czy komornik sądowy określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego uprawniony jest do powiększenia opłaty egzekucyjnej, ustalanej na podstawie Ustawy z dnia 29.08.1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1376 ze zm.), o kwotę podatku VAT?​” podjął uchwałę o następującej treści:

    Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 790 ze zm.), o stawkę podatku od towarów i usług.